Консультація для батьків

ОСОБИСТА ГІГІЄНА ДІТЕЙ І ГІГІЄНА ХАРЧУВАННЯ 

Змістом особистої гігієни є гігієнічні заходи, що проводяться в цілодобовому режимі особистого життя, у праці і відпочинку, необхідні для зміцнення здоров'я, запобігання захворюванням, для правильного фізичного розвитку.Догляд за своїм тілом, зміст його в чистоті, загартовування організму, утримання в чистоті одягу, білизни, взуття, дотримання режимних моментів (харчування, сон), заняття фізкультурою - все це відноситься до особистої гігієни.Догляд за тілом.Шкіра у дітей та підлітків має анатомо-фізіологічні особливості: верхній роговий шар тонше, ніж у дорослих, рогові клітини легко злущуються. Власне шкіра багата кровоносними судинами, має густу мережу широких найдрібніших капілярів. Сальні залози рясно виділяють сало, потові залози - піт. Тонкість рогового шару і велика кількість кровоносних судин сприяють легкої вразливості шкіри та інфікування. Захист шкіри від механічних і хімічних впливів слабкіше, ніж у дорослих. Дихальна здатність внаслідок зазначених особливостей будови кілька сильніше, ніж у дорослих, а терморегуляція слабкіше, втрата тепла більше. Забруднення шкіри виділяються потім, салом, клітинами верхнього рогового шару, а також забруднення із зовнішнього середовища пилом, брудом, мікробами погіршує діяльність шкіри, закупорює вивідні протоки сальних і потових залоз, веде до подразнення, запалення і різних шкірних захворювань. Розщеплений на шкірі піт і сало видають неприємний запах. Забруднена шкіра рук може служити джерелом передачі інфекції: хвороботворних мікробів, яєць глистів, коростяного кліща. Брудними руками легко внести в організм збудників кишкових інфекцій (дизентерії, черевного тифу) Догляд за тілом полягає насамперед в регулярному миття гарячою водою з милом не менше одного разу на 7-10 днів і частій зміні білизни.Гаряча вода видаляє з шкіри бруд, піт, надлишок сала, очищає вивідні протоки сальних і потових залоз, поліпшує кровообіг і підсилює обмін речовин через шкіру. Крім того, необхідно здійснювати ранковий і вечірній туалет: миття з милом рук, обличчя, шиї (а влітку і ніг перед сном), а також чистку зубів. Миття рук, крім того, обов'язково після забруднюючих робіт, перед прийомом їжі і після відвідування туалету.

Догляд за одягом.

Підтримання чистоти тіла вимагає частої зміни білизни: натільної через 5-7, а постільної через 7-10 днів. Шкарпетки і панчохи необхідно міняти частіше, особливо при пітливості ніг. Верхнє плаття - костюм, пальто треба щодня очищати від пилу щіткою і провітрювати. Основне призначення одягу - захист тіла від охолодження і зайвого перегрівання зовнішнім теплом, від бруду, дощу і механічних пошкоджень. Одяг сприяє терморегуляції організму, тобто підтримує його температуру на певному рівні (36-37 ° С). Організм людини завдяки одягу зберігає в середньому третю частину всього тепла. Повітря між одягом і тілом зберігає досить постійну температуру в межах 30-35 ° С навіть при значних коливаннях зовнішньої температури. Одяг створює навколо тіла штучний клімат (мікроклімат), в якому людина відчуває себе добре. Тканини одягу повинні мати насамперед дві основні властивості: володіти малою теплопровідністю і хорошою повітропроникністю. Ці властивості обумовлюються тим, що тканина між своїми волокнами заповнена значною кількістю повітря. Тканина, яка містить велику кількість пір, володіє більшою повітропроникністю і менше проводить тепло, її теплоізоляційні властивості краще. За відсутності пір тканину одягу стає повітро - водонепроникною. В одязі з такої тканини немає вентиляції повітряного шару, прилеглого до тіла, вона не пропускає вуглекислоту, водяні пари та інші речовини, що виділяються при шкірному диханні. Така тканина має малу теплоємність і великою теплопровідністю, не захищає тіло людини від високих і низьких температур зовнішнього середовища і порушує нормальні функції шкіри. Одяг з таких тканин може бути використана тільки в разі необхідності: прогумовані плащі, капронові куртки .Забруднення одягу відбувається як від навколишнього оточення (пил, бруд, гази, мікроби ) , так і від людського тіла (виділення шкірного сала, поту, випаровувань). Забруднена одяг внаслідок розкладань, ввібравши в неї різних органічних речовин, виділяє поганий запах. Хвороботворні мікроби в забрудненому одязі знаходять сприятливе середовище для своєї життєздатності. Забруднена і заражена одяг може служити джерелом передачі таких інфекційних захворювань, як дифтерія, скарлатина, черевний тиф, дизентерія, туберкульоз. Забруднення білизни викликає подразнення шкіри, свербіж, сприяє розвитку хвороб шкіри, що викликаються тваринами паразитами, - корости та висипного тифу.

Догляд за взуттям.

                           Взуття має відповідати розміру і формі стопи . Крім того, взуття захищає ступні ніг від механічних пошкоджень, від холоду, бруду, вологи. Разом з тим взуття повинно бути легким зручним і досить повітропроникним. Тісне і коротке взуття здавлює ногу,

 спотворює її: пальці насуваються один на одного, викривляються, виникають потертості, мозолі, вростання нігтів. Надалі кістки стопи деформуються, форма зводу стопи потовщується, розвивається плоскостопість. Тісне взуття здавлює кровоносні судини, викликає застій крові і посилену пітливість ніг, а в зимовий час сприяє швидшому охолодженню. Занадто вільне взуття також шкідливе - воно викликає потертості. Відповідність анатомічною будовою стопи - обов'язкова гігієнічна умова, що пред'являється до взуття. Для дітей не рекомендується взуття з вузьким носом і високим каблуком: ніс взуття повинен бути широким, вільним, а каблук - широким, висота 1,5-2 см. Взуття з більш високим каблуком носити не слід, особливо дівчатам. У взутті на високих підборах акцент переноситься на пальці, хода стає нетвердою, тулуб відхиляється назад. Це відхилення назад, коли кістки таза ще не зрослося, викликає зміна форми тазу, яке в майбутньому у жінок може негативно відбитися на родової функції.Найкращим матеріалом для виготовлення взуття є шкіра. Вона пориста, слабо проводить тепло, повільно вбирає воду. Шкіра м'яка, еластична і міцна. Для літнього взуття рекомендується використовувати парусину. Такі матеріали забезпечують легкість взуття і хорошу вентиляцію. Гумове взуття, лаковане, а також взуття, виготовлене з синтетичних матеріалів, для дітей не рекомендується, тому що ці матеріали мають низьку гігроскопічність, повітронепроникні, невисокий коефіцієнт термічного опору.Догляд за взуттям зводиться до щоденного провітрювання, просушуванню та чищення.

Гігієна харчування. 

Правильний ріст і розвиток організму неможливі без забезпечення повноцінного харчування. Воно є обов'язковою умовою життя живих організмів.У процесі життєдіяльності людини відбувається безперервний обмін речовин: шкіра втрачає лусочки верхнього шару - епідермісу і волосся, через шкіру виділяються сало і піт, в крові відбувається постійна зміна червоних кров'яних тілець (еритроцитів), організм виділяє різні соки - слину,шлунковий і кишковий. У процесі роботи, протягом усього життя організм людини витрачає значну кількість механічної і теплової енергії. Ці втрати поповнюються їжею. Різні речовини, що надходять з їжею в організм людини, не тільки використовуються для поповнення енергетичних витрат, але і служать пластичним матеріалом, з якого будуються клітини різних органів і тканин. Правильне харчування - найважливіший фактор нормального розвитку і зростання організму, так як у нього витрата енергії набагато більше, ніж у дорослого: більш посилений обмін речовин, велика рухливість.Встановлено, що при неправильному харчуванні молодого організму спостерігається не тільки уповільнення росту і розвитку,а й виникає цілий ряд захворювань: недокрів'я, рахіт, шлунково - кишкові захворювання.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати